Martina E. Büchel: Účastnit se Smíření 2016 pro mě hodně znamená

Martina E. Büchel: Účastnit se Smíření 2016 pro mě hodně znamená

„Účastnit se projektu Smíření 2016 / Versöhnung 2016 pro mě hodně znamená: toto setkání lidí ve znamení smíření a společných historických, kulturních i náboženských kořenů je obzvláště v dnešních časech velmi důležité,“ říká Martina E. Büchel, dcera vysídlenců z Kravařska na Moravě.

„Od té doby, co jsem se vydala po stopách svých kořenů, po stopách svého otce Emila Klesla z Kravařska, mi v jeho rodišti přišli do cesty mnozí lidé, které bych nerada minula. Do tohoto hledání jsem se pustila na přelomu let 2012 a 2013 v dolnobavorském Vornbachu an Inn u Pasova, kde má babička Aloisia Klesel nalela druhý domov. Babička se narodila v roce 1910 v Dobešově. Každý den mě to táhlo na hřbitov k hrobu mé babičky a pradědečka Josefa Blaschke, který tam byl také pochovaný. Cítila jsem její blízkost a na mysl mi přišlo babiččino vyprávění, které mi řekla, když jsem tu s ní u hrobu stála jako malá holka.

Letos v květnu mě pak překvapil můj strýc Willfried Klesel, který mi daroval roční předplatné časopisu pro rodáky z Kravařska („Stará vlast Kravařsko“). Do Kravařska jsem se v létě díky zájezdu pro pamětníky i podívala. Škoda, že s námi kvůli zdravotním důvodům nemohl jet i můj strýc, který by mi mohl vyprávět mnohé příběhy ze staré vlasti. Díky mému pátrání jsem však na Kravařsku nalezla i jednoho příbuzného – Josefa Klezla (ročník 1968), se kterým máme společného pra-pra-pra-pradědečka stejného jména narozeného v roce 1780.“

Celé vyprávění paní paní Büchel si můžete přečíst v přiloženém skenu časopisu „Stará vlast Kravařsko“ (v němčině).