Příběhy

Eduard Zeleny: Má Praha

Má matka se narodila v Praze a pocházela z protestantské učitelské rodiny. Bydleli v ulici Štěpánská, její rodiče vyučovali na německé evangelické škole. Můj otec pocházel z důstojnické a hoteliérské rodiny v Mariánských Lázních, narodil se v Postoloprtech. Vzali se v roce 1929 v Praze a během druhé světové války bydleli v ulici Šternberkova v pražských Holešovicích. Otec, který byl během druhé světové války povolán do německé armády jako důstojník, byl v roce 1944 propuštěn jako nespolehlivý pro režim a válečnou službu.

Jenny Schon: Matku vedle mě znásilnili pohraničníci

Spisovatelka Jenny Schon (73), autorka sbírky básní Česká polka a dalších knih, rodačka z Trutnova.
„Čechy jsem musela opustit se svou matkou, když mi byly tři roky, bylo to 29. 7. 1945. Na hranici se Saskem ji vedle mě znásilnili čeští pohraničníci. Vícekrát jsem pak ve svém díle zpracovávala, co takováto zkušenost udělá s psychikou dítěte. Loni maminka v 93 letech zemřela a teprve v posledních letech před smrtí se o tomto traumatu odhodlala mluvit.“

Helena Pässler: Rodiče se až do roku 1950 nesměli vzít

Jmenuji se Helena Pässlerová, rozená Kocová. Narodila jsem se spolu se svou sestrou-jednovaječným dvojčetem – 11. 7. 1953 v Teplicích, dvě hodiny po tom, co ve stejné nemocnici zemřel můj děda.

Naše matka Gerda Koc, rozená Pompe, se narodila jako Němka roku 1930 v Děčíně-Bělé, nyní žije ve Wiesbadenu. Její rodina byla vysídlena do Mecklenburska-Pomořanska 6. 9. 1946. Jako běženci nebyli v Německu vítaní, nedostali ani šlupky od brambor. Náš tatínek – Čech – naši maminku už v poválečné době znal, měl ji rád a v roce 1948 ji ilegálně dostal přes hranice zpět do Teplic. Českým úřadům maminka ale radši řekla, že hranici přešla sama, aby z toho tatínek neměl problémy, takže pak strávila nějaký čas v teplické radnici ve vězení. Potom žila u otcovy rodiny, rok vůbec nevycházela z bytu, protože se otec obával, že by ji opět vysídlili. Mezitím ji otec učil česky, naučila se tak dobře, že jí později její kolegové v práci nevěřili, že je Němka.

Martina E. Büchel: Účastnit se Smíření 2016 pro mě hodně znamená

„Účastnit se projektu Smíření 2016 / Versöhnung 2016 pro mě hodně znamená: toto setkání lidí ve znamení smíření a společných historických, kulturních i náboženských kořenů je obzvláště v dnešních časech velmi důležité,“ říká Martina E. Büchel, dcera vysídlenců z Kravařska na Moravě.

Margarethe Hampel: Můj pohled na naše dnešní vztahy je rozpolcený

Margarethe Hampel se narodila 16. 6. 1940 v Českých Budějovicích, kde žila i během války. Těsně před koncem války vzal otec Margarethu, její o rok starší sestru a maminku z Budějovic do Nové Pece na Šumavě, kde zůstali až do svatodušních svátků. Do Německa se rozhodli vydat sami dříve než Američané předali Novou Pec do českých a ruských rukou. V Bavorsku nalezli ubytování u staršího páru, kde přečkávali, než se budou moct vrátit zpět do Budějovic. K tomu už ale nikdy nedošlo…